Koha ditore gazeta sot

apologise, but, opinion, you are..

Koha ditore gazeta sot

Bota Sot English: World Today is a daily newspaper from Kosovooriginally published by members of the Kosovo diaspora in Switzerland. The newspaper was published for the first time inand initially solely published abroad. The paper editorially supports the Democratic Party of Albania and has supported two previous presidents of Kosovo from that party, Ibrahim Rugova and Sali Berisha.

A number of the newspaper's journalists have been assassinated. Xhemail Mustafaa journalist and advisor to President Rugova, was assassinated in November, From Wikipedia, the free encyclopedia. United Nations High Commission for Refugees. February Archived from the original on 18 October Retrieved 15 May Retrieved 8 May Ajeti wrote daily editorials for Bota Sot.

koha ditore gazeta sot

On 25 June, Bardhyl Ajeti, a prominent journalist of one of the major Kosovo newspapers, died of gunshot wounds he had sustained on 3 June: he was shot by unidentified assassins while traveling to-ward Prishtina from his home town of Gnjilane. Media of Kosovo. Telegrafi Kallxo InfoKosova Koha.

koha ditore gazeta sot

Radio Besa Radio Drenasi Hidden categories: Pages using infobox newspaper with unknown parameters All stub articles. Namespaces Article Talk. Views Read Edit View history. Languages Deutsch Shqip Suomi Edit links. By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy.

Mazrekaj Media [1]. Idriz Morina [1].

koha ditore gazeta sot

This article about a newspaper in Kosovo is a stub. You can help Wikipedia by expanding it.Politika e saj Apr 13, Keshtu ka deklaruar sot ish-deputeti i Partise Demokratike, Bardh Spahia, duke Pas humbjes se shijes dhe nuhatjes, nje tjeter shenje e re eshte evidentuar si simptome e prekjes se nje personi nga koronavirusi.

Kete radhe ata Nderkohe qe ne vend numri total i te prekurve me koronavirus eshte rritur vetem sot me 21 raste te reja, ne dy spitalet COVID Policia jep detajet Apr 13, Si do kontrollohemi nga ajri Apr 13, Kryeministri tha se Sipas saj, nuk ka ende te dhena Ky qe shihni ne foto eshte Ilir Velsula, qe sherben pa u lodhur si kryeinfermier ne sherbimin Infektiv, kthyer tashme prej kohesh ne spitalin Nderkohe qe lajme te mira erdhen nga Universiteti i Oksfordit per prodhimin enje vaksie qe mund te jete gati ne shtator, profesoresha qe drejton Policia njofton se si pasoje kane mbetur te plagosur dy Stanley I.

Plas sherri, nxirren thikat. Nje person eshte arrestuar ne Durres dhe dy te tjere jane gjobitur per thyrje te orarit te karantines.

Policia e Durresit ben me dije Ja sa viktima ka Apr 13, Numri totali rasteve te kornfirmuara ty eshte Nga raste KJo jave nis me zgjerimin e fashes se lejuar per liridalje. Sherbimi Meteorologji Mjeku i njohur i Infektivit, Tritan Kalo ka nje mesazh te forte per gjithe shqiptaret, qe ne kete kohe pandemie, duhet te bdegjojne vetem Apr 12, Symonds tha Virus Apr 13, Basti i gabuar i kryeministrit Apr 13, Apr 11, Preparations for the publication of the newspaper began in and the first newspaper was published on 12 September The founder of the daily newspaper is Ruzhdi Kadriu.

Editor-in-chief and director of the daily newspaper Kosova Sot until was Margarita Kadriu.

Lajmi keq nga Shkurte Fejza

Kosova Sot continues to be the leading newspaper in Kosovo and it has independent editorial policy. It is published in hard copy as well as online. Koha Ditore is the leading daily newspaper from Kosovo. It is published by Koha Group and was founded and owned by politician Veton Surroi. The newspaper initially published as a weekly magazine Koha, that ran from tobecoming a leading weekly magazine in Kosovo. The newspaper with the same name was published for the first time in Its current editor in chief is Agron Bajrami.

It was active during the Kosovo War — Foreign relations of Kosovo are accomplished by efforts of the Ministry of Foreign Affairs of Kosovo. Kosovo operates 24 embassies abroad and is host to 21 Embassies in Pristina. Kosovo has membership in several International Organisations. Miss Kosovo is a national Beauty pageant in Kosovo.

SinceMiss Kosova is responsible for selecting the country's representative to Miss Earth, which is an annual international beauty pageant promoting environmental awareness. Bota Sot is a daily newspaper from Kosovo, originally published by members of the Kosovo diaspora in Switzerland.

Albanian comicsthough not well known internationally, were produced mainly by comic-authors from Kosovo. Until recently there was no comic tradition in Albania where comics were seen as junk literature known as fumeti supposedly because pop art was prohibited by the dictatorial communist regime.

Zahir Pajaziti was a commander of the Kosovo Liberation Army.

koha ditore gazeta sot

Bardhyl Ajeti was a reporter for the Albanian-language daily newspaper Bota Sotpublished in Pristina. He wrote daily editorials for Bota Sot and supported anticrime campaign of international authorities in arresting former members of the Kosova Liberation Army KLA.

The Media of Kosovo consists of different kinds of communicative media such as radio, television, newspapers, and internet web sites. Most of the media survive from advertising and subscriptions. Local elections were held in Kosovo on 3 November These were the first elections which the Serbs of Northern Kosovo participated in since the Republic of Kosovo declared independence in ; polls were monitored by the OSCE.

There were violent reactions in Serb-majority areas of northern Kosovo. Nijazi Ramadani is an Albanian poet, novelist, social critic, art critic, literary critic political analyst and intellectual.Kliko ketu.

Revista Online Trupi Dhe Shendeti eshte nje reviste me informacione ne gjuhen shqipe rreth shendetit, bukurise, dietave dhe ushqimeve. Aty mund te mesoni si te beni nje jete te shendetshme per ju dhe familjen tuaj. Gjithashtu mund te viheni ne kontakt te drejtperdrejte me mjeke specialiste te fushave te ndryshme.

Line bot sdk java

Gazeta Shekullibotimi i pare i se ciles daton ne vitin ,eshte nje e perditshme themelues i se ciles eshte Koco Kokedhima. Shekulli eshte nder mediat me te shitura ne treg per arsyen se ka nje larmi temash ne artikujt qe zhvillon. Mund ta gjeni online ne faqen zyrtare www.

Gazeta Korrieri Kliko ketu. Gazeta Korrieri eshte nje gazete e mirenjohur ne shtypin shqiptar e cila permban artikuj dhe shkrime nga rajoni dhe bota, lajmet me te fundit nga politika si edhe artikuj interesante nga rubrika sportive, artetkultura etj.

Gazeta Koha Jone eshte nje media e perditshme e pavarur e cila ka bere buje te madhe ne shtypin shqiptar. Botimi i pare i kesaj gazete eshte 11 Maji i vitit nga 2 bashkepronaret Nikolle Lesi dhe Aleksander Frangaj. Ne vitin gazeta Koha Jone u ble nga Aleksander Frangaj dhe qe nga ajo kohe eshte nje media qe I perket grupit te mirenjohur Tv Klan.

Gazeta “Koha DITORE” sot online pa pagesë

Informohuni online ne faqen zyrtare www. Gazeta Shqiptare eshte publikuar fillimisht me dhe njihet si gazeta e pare e pavarur ne Shqiperi. Ajo eshte nje gazete moderne tek e cila jane mbeshtetur dhe kane marre shembull gazeta te tjera te shtypit shqiptar.

Gazeta Express eshte nje gazete me permbajtje shume te zhvilluar lajmesh nga politika,ekonomia, rajoni dhe bota.

Tekken 7 unlock characters

Gjithashtu ne gazeten Express do te informoheni per shume materiale interesante nga sportikultura dhe moda. Eshte nder gazetat me te shitura dhe me te pelqyera ne shtypin shqiptar. Gazeta Shqip eshte nje gazete e perditshme e pavarur e cila i perket Top Media Grup. Ne te do te informoheni me artikuj te gjithefarellojshem nga fusha te ndryshme.

Kryeredaktor i kesaj gazete eshte Aleksander Cipa. E gjeni online ne faqen zyrtare www. Gazeta 55 eshte nje gazete e perditshme me orientim te djathte. Pronari i gazetes 55 eshte zoti Fahri Balliu. Ne te do te gjeni lajme nga politika, kultura, opininone te ndryshme lajme nga bota si dhe lajme kulturore te ndryshme. Ne kete gazete do te gjeni lajmet me te fundit sociale dhe nga diaspora. Pervec ketyre te rejave ne kete gazete do te informoheni edhe per oferta turistike,mundesi punesimi, apartamente ne shitje etj.

Me nje perditesim dy here ne jave gazeta Celesi ju ndihmon te zgjidhni nevojat tuaja shume thjesht nga shtepia juaj. Eshte gazeta me informatat me interesante dhe me te mira per kedo. Gazeta Kosova Press eshte nje e perditshme e pavarur e shtypit kosovar e cila ka nje numer te larte lexuesish. Ne gazeten Kosova Press do te mund te gjeni artikuj te gjithefarellojshem lajmesh, nga ekonomia,sportijetashendeti etj. Oda Ekonomike e Kosoves e ka shpallur gazeten Kosova Press nder faqet me te lexuara dhe te pelqyera.Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly.

This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Http error 12030

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies.

It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website. Skip to content. Tjera Tjera Rajoni More. This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Close Privacy Overview This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website.

Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website.

These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience. Necessary Always Enabled. Non-necessary Non-necessary.Koha Ditore trans. Daily Time is the leading daily newspaper from Kosovo. It is published by Koha Group and was founded and owned by politician Veton Surroi.

The newspaper initially published as a weekly magazine Koha, that ran from tobecoming a leading weekly magazine in Kosovo. The newspaper with the same name was published for the first time in Its current editor in chief is Agron Bajrami. On Saturday, March 31,Koha Ditore distributed a free jubilee edition celebrating 10 years since its first issue. In all opinion polls conducted in Kosovo sinceKoha Ditore resulted as the most read newspaper. The newspaper is generally considered independent, however issues of conflict of interest were raised when the founder of the newspaper Veton Surroi entered local politics in Kosovo.

Piling cost calculator

Dell referred to events in early when Kosovo did not have any president and Surroi, a long-time friend of the ambassador, was in talks with Kosovo's Prime Minister, Hashim Thaci, and Dell to be proposed as Kosovo's new president. According to Dell, during these time the newspaper that usually has been a fierce critic of the Thaci -government, quit criticizing the government. When the plans changed and Behgjet Pacolli was elected president, the newspaper launched a series of articles against both the ambassador and Pacolli.

Among other things Koha Ditore published pictures of SMS-messages taken during the parliamentary session when the president was elected showing that Dell was influencing the election of the president. Dell claimed media was violating his privacy while Koha Ditore claimed the ambassador wanted to censor them and limit freedom of speech.

Surroi has confirmed he was positive when asked if he wanted to be president but has accused Dell of exaggerating and spreading rumours when describing the events.

Lexo gazetën online

Koha Ditore has answered that the newspaper is not edited by Veton Surroi but by his sister Flaka Surroi, and that the newspaper was doing its job when they published the SMS-messages.

Images, videos and audio are available under their respective licenses. Home FAQ Contact. Koha Ditore Koha Ditore of 11 April Media of Kosovo. Telegrafi Kallxo InfoKosova Koha. Radio Besa Radio Drenasi Koha Ditore of 11 April Koha Group.

Official website.Koha Ditore trans. Daily Time is the leading daily newspaper from Kosovo. It is published by Koha Group and was founded and owned by politician Veton Surroi. The newspaper initially published as a weekly magazine Koha, that ran from tobecoming a leading weekly magazine in Kosovo. The newspaper with the same name was published for the first time in Its current editor in chief is Agron Bajrami.

On Saturday, March 31,Koha Ditore distributed a free jubilee edition celebrating 10 years since its first issue. In all opinion polls conducted in Kosovo sinceKoha Ditore resulted as the most read newspaper. The newspaper is generally considered independent, however issues of conflict of interest were raised when the founder of the newspaper Veton Surroi entered local politics in Kosovo.

Dell referred to events in early when Kosovo did not have any president and Surroi, a long-time friend of the ambassador, was in talks with Kosovo's Prime Minister, Hashim Thaci, and Dell to be proposed as Kosovo's new president. According to Dell, during these time the newspaper that usually has been a fierce critic of the Thaci -government, quit criticizing the government. When the plans changed and Behgjet Pacolli was elected president, the newspaper launched a series of articles against both the ambassador and Pacolli.

Among other things Koha Ditore published pictures of SMS-messages taken during the parliamentary session when the president was elected showing that Dell was influencing the election of the president. Dell claimed media was violating his privacy while Koha Ditore claimed the ambassador wanted to censor them and limit freedom of speech.

Surroi has confirmed he was positive when asked if he wanted to be president but has accused Dell of exaggerating and spreading rumours when describing the events. Koha Ditore has answered that the newspaper is not edited by Veton Surroi but by his sister Flaka Surroi, and that the newspaper was doing its job when they published the SMS-messages. From Wikipedia, the free encyclopedia. Koha Ditore Koha Ditore of 11 April Media of Kosovo.

Telegrafi Kallxo InfoKosova Koha. Radio Besa Radio Drenasi Categories : Newspapers published in Kosovo Publications established in Hidden categories: Pages using infobox newspaper with unknown parameters.

Namespaces Article Talk. Views Read Edit View history. By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. Koha Ditore of 11 April Koha Group.

Official website.


Vogal

thoughts on “Koha ditore gazeta sot

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top